Zieleń miejska, zwłaszcza w centrum miasta, staje się coraz bardziej docenianym składnikiem układów urbanistycznych, zarówno planowanych, jak i istniejących, w których istnieje możliwość stworzenia czy też przywrócenia zieleni. Tereny zieleni miejskiej pełnią funkcje rekreacyjne, ekologiczne i zdrowotne – wpływają na złagodzenie lub eliminację uciążliwości życia w miastach, kształtowanie układów urbanistycznych, wprowadzają ład przestrzenny oraz nadają specyficzny i indywidualny charakter miastu.
Zieleń miejska oddziałuje również na człowieka poprzez możliwość kontaktu z naturą, wyciszenia się, znalezienia wytchnienia i odpoczynku z dala od zgiełku miasta. Jednakże, aby zieleń oprócz spełniania funkcji estetycznej pełniła również inne zadania, musi być różnorodna pod względem biologicznym, bo tylko wtedy zapewnia miejsce różnym gatunkom roślin i zwierząt oraz zapobiega erozji gleb.
W zakresie utrzymania zieleni MZGL Dział Komunalny realizuje zadania:
- zarządzanie przekazanymi przez Gminę terenami zieleni miejskiej : parkami, zieleńcami
- bieżące utrzymanie i remonty zieleni
- tworzenie nowych terenów zieleni
- utrzymanie lasów komunalnych oraz infrastruktury leśnej
- współpraca przy tworzeniu przedsięwzięć dotyczących rozwoju terenów zieleni miejskiej
Istnienie różnorakiej zieleni w mieście może być wykorzystane do prowadzenia działalności edukacyjnej, zarówno przyrodniczej jak i ekologicznej, gdzie można pokazywać ekosystemy i poszczególne gatunki.